SON DAKİKA

Evlilik Programları Bilmecesi Netleşti: Yasak Yok!

Bu haber 01 Mayıs 2017 - 13:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yasaklandı denilen evlilik programları meğer yasaklanmamış.
29 Nisan 2017 Cumartesi günü resmi gazetenin mükerrer sayısında yayımlanan 690 sayılı KHK’da yer alan bir madde evlilik programlarının yasaklandığı şeklinde yorumlandı. Haber ajansları son dakika gelişmesi olarak geçerken, sosyal medyada da büyük yankı uyandırdı.
Sosyal medya kullanıcılarının büyük çoğunluğu evlilik programlarının yasaklandığı yorumunda bulunurken, çok az kişi programların yasaklanmadığını, söz konusu KHK maddesinin içeriğinin farklı olduğunu dile getirdiler. Gerçek ise çok az sayıda sosyal medya kullanıcısının dediği gibi çıktı.Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yetkilileri OHAL kapsamında 690 sayılı KHK ile evlilik programlarının yasaklanmadığını yaptırımların ağırlaştırıldığını açıkladı.
Habertürk’ten Aykut Yılmaz’ın haberine göre kurum yetkilileri, evlilik programlarının yasaklanmadığını, ancak bu ve diğer programlarda yaşanacak yayın ihlallerinin bundan böyle lisans iptaline kadar yaptırımlara tabi olacağını belirtti.
TV ve radyoların uyması gereken yayın hizmetleri ilkeleri, kanunun 8. maddesinde düzenleniyor. Söz konusu maddede, televizyon lisans iptali sadece a, b ve d fıkralarında yer alan ‘devletin varlık ve bağımsızlığı, toplumda kin ve nefret duyguları oluşturma, terör eylemleri ve örgütlerini övme’ konularıyla sınırlıydı.
KHK ile yapılan düzenlemeleri değerlendiren RTÜK üyesi İsmet Demirdöğen evlilik programları ile ilgili zaman zaman RTÜK’te yaptırım kararı aldıklarını hatırlatarak şöyle konuştu:
“Ancak biz RTÜK üyeleri olarak, evlilik programlarına yönelik düzenlemenin hazırlanma aşamasının hiçbir yerinde yokuz. Burada evlilik programları ile mücadele adı altında ne yazık ki televizyonlar ekran karatma ve lisans iptali tehdidi ile karşı karşıya bırakılmıştır. Yayıncılık cesaret isteyen bir iş haline gelmiştir.”

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat