SON DAKİKA

14 Yıl Önce Bugündü 1 Mayıs Bingöl Depremi

Bu haber 01 Mayıs 2017 - 11:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

14 yıl önce bugün bir gece yarısı Bingöl şiddetli bir sarsıntı ile uyandı. Aradan koca 14 yıl geçse de acılar henüz taptaze duruyor Bingöl sokaklarında, caddelerinde, hatta evlerinde.
Bingöl Depreminin yıl dönümü vesilesi ile Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Sismoloji Servisi’nin 8 Mayıs 2003 tarihinde yayınlandığı 1 Mayıs Bingöl Depremi Ön Raporunun bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Özellikle raporun sonuç kısmında; “Yapısal ağır hasarların, büyük çoğunlukla kötü zemin koşullarında, yapı tekniğine uygunsuz imalat, kalitesiz ve eksik malzeme kullanımından kaynaklandığı çarpıcı olarak görülmüştür” ifadeleri ile dikkat çekilen husus günümüzde de güncelliğini korumaktadır.
1 Mayıs 2003 Perşembe günü, yerel saat ile 03:27’de Bingöl ve civarında meydana gelen depremde ilk belirlemelere göre 176 vatandaşımız ölmüş, 521 vatandaşımız da çeşitli yerlerinden yaralanmıştır. Özellikle Kamu binaları ağır hasar görmüştür. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü depremin merkezini Bingöl ilinin kuzeybatısı ve yaklaşık 14 km. uzaklıkta olduğunu, yüzey dalgası büyüklüğünün Ms=6.4 olduğu bilgisini vermiştir. Depremin çok şiddetli sınıfına girdiğini, bölgede can ve mal kaybına neden olabileceğini sağlık ve kurtarma ekiplerinin hızlı olarak Bingöl ve Sancak beldesi çevresine intikallerinin yapılmasını gerektiği vurgulanmıştır. Bingöl depreminde ilk verilen bilgilere göre 570 konut tamamen yıkılmış, yaklaşık 6000 konut hasar görmüştür.
Deprem haberinin kamu kuruluşlarına, basına ve medyaya verilmesinden sonra Sismoloji Servisi elemanları ön değerlendirme ve arazi çalışmalarında bulunmak üzere Bingöl’e hareket etmişlerdir. İlk değerlendirmeler sonucu depremin Doğu Anadolu Fay Sistemi içinde düşünülen bir yörede, ancak Doğu Anadolu Fay Sistemi’nin hakim doğrultusuna dik açı yapan KB-GD gidişli bir tali fayın kırılması sonucu oluştuğu ve depremin dış merkezine yakın yerleşim birimlerindeki şiddet değerinin VIII (MSK) olduğu gözlenmiştir. Deprem Bingöl ili merkeze bağlı ve özellikle kuzey-kuzeybatısındaki Sancak’a bağlı köy ve yerleşim birimlerinde hasara ve can kaybına neden olmuştur. Ayrıca depremde onlarca küçük ve büyük baş hayvan telef olmuştur.
1 Mayıs 2003 Bingöl Depremi bölgede günümüzde de süregelen yoğun deformasyonun, hakim olarak doğrultu atımlı fay sistemlerinin oluşumu ile sürdüğünü ortaya koymuştur. Bölgenin gelecekte de deprem potansiyelinin en yüksek yerler arasında olduğu gerçeğinden hareket ederek, özellikle depreme dayanıklı konut yapımından ve deprem yönetmeliğinin imar planı uygulamalarından taviz verilmemesi gerekliliğini birkez daha ortaya koymuştur. Yapısal ağır hasarların, büyük çoğunlukla kötü zemin koşullarında, yapı tekniğine uygunsuz imalat, kalitesiz ve eksik malzeme kullanımından kaynaklandığı çarpıcı olarak görülmüştür.

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat