SON DAKİKA

Wikipedia'ya Erişim Yasağının Sebebi…

Bu haber 29 Nisan 2017 - 12:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia’ya Türkiye’den erişim engellendi. Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun herhangi bir açıklama yapmadan erişimi engellemesi üzerine sosyal medya karıştı. Yasağın nedeni tartışılıyorken, resmi olarak açıklanmasa da erişim engelinin sebebinin Türkiye aleyhine yüklenen içerikler olduğu iddia edildi.
Herkesin katkıda bulunabildiği açık dijital ansiklopedi Wikipedia’nın tüm dillerdeki versiyonlarına Türkiye’de sabah 8.00’den beri erişilemiyor.
E-Devlet üzerinden sorgulama yapıldığında, “Sorguladığınız web adresine, an itibari ile mahkeme kararıyla konulmuş bir erişim engeli bulunmamaktadır” deniliyor.
Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan “Site Bilgileri Sorgu Sayfası” üzerinden sorgulandığında ise siteye mahkeme kararı olmaksızın “idari tedbir” uygulandığını ortaya koyanşu açıklama çıkıyor:
“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ‘nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır. (After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (wikipedia.org) according to Decision Nr. 490.05.01.2017.-182198 dated 29/04/2017 implemented by Information and Communication Technologies Authority.)”
Sosyal medyada büyük yankı uyandıran engelleme kararının nedeni tartışılıyor. İdari tedbir uygulandığını belirten BTK mesajında herhangi bir neden ise belirtilmiyor. Kullanıcılar Wikipedia’ya erişmek için yasakları delen (VPN, DNS değiştirme vb.) farklı yöntemlere başvuruyor.
Engelin sebebi bu mu?
Yenişafak’ta yer alan habere göre, Wikipedia’nın Türkiye’yi İŞİD ile aynı zeminde gösteren içerikleri kaldırmaması, aksine koruma altına alması nedeniyle BTK tarafından erişime kapatıldı. Türkiye’nin Wikipedi’dan dört talepte bulunduğu ancak Amerika merkezli kuruluşun bunlara yanıt vermediği belirtildi.
Türkiye, Wikipedia’dan ülke içerisinde temsilcilik açması, uluslararası hukuka uygun davranması, mahkeme kararlarını uygulamaları ve Türkiye’ye yapılan karartma operasyonlarının bir parçası olmamasını talep etti. Dört talebin yerine getirilmesi ve içeriklerin kaldırılması durumunda sitenin yeniden erişime açılacağı belirtildi.
Öte yandan Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun hiç bir açıklama yapmadan Wikipadia’ya erişimi yasaklaması büyük tepki çekti.

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat