SON DAKİKA

İnsanlık, Bütün Olarak Bir Krizden Geçiyor

Bu haber 24 Nisan 2017 - 18:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl Üniversitesi kuruluşunun 10. Yıl etkinlikleri kapsamında “Kutlu Doğum Haftası” münasebetiyle düzenlenen “Hz. Muhammed ve Güven Toplumu” konferansında konuşan İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şinasi Gündüz, insanlığın bütün olarak bir krizden geçtiğini söyledi.
Bingöl Üniversitesi kongre merkezinde 21 Nisan Cuma günü gerçekleşen “Hz. Muhammed ve Güven Toplumu” konferansına Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, Belediye Başkan Vekili Halim Sügü, Üniversite Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, İl Müftüsü Mecit Can, akademisyenler, kurum amirleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
“Sorun, Sadece Silahlı Savaşlar Değil, Ahlaki Açıdan da Ciddi Krizler Var”
Bugün Ortadoğu coğrafyasının,  birilerinin kendine yer açmak için ortaya koydukları şiddeti gördüğüne dikkat çeken Gündüz, “sadece savaş değil, ahlaki açıdan da çok krizler var, aile kavramı, merhamet, iyilik, güvenilirlik çok ciddi anlamda kriz içindedir, gelir dengesizlikleri had safhada, insanlık bir bütün olarak bir krizden geçiyor” şeklinde konuştu. İslam dünyasında terör, şiddet, nefret gibi krizlerin yaşandığına vurgu yapan Gündüz, “ön yargılarla birbirimize bakıyoruz, ahlaki değerlerimizde ciddi aşınmalar var. Dindarlığı şekle indirgemek, dindarlık adına bize doğruyu söylemez” dedi.
“Birbirimizi Buldozer Gibi Eziyoruz”
Güvenirliliğin yok olmaya yüz tuttuğu bugünkü dünyada, Hz. Peygamber’in çok daha iyi anlaşılması gereken bir rehber olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Gündüz, “O, el-emindir, peygamber olmadan önce de öyleydi. O’na karşı savaşanlar dahi kimse, O’nun güvenilir olmadığını söylemedi. Bugün komşularımızla, iş arkadaşlarımızla, çevremizle birbirimizi güvenilir buluyor muyuz acaba, güvenilir olmak çok önemli” dedi. Hz. Peygamberin mümin kişiyi, elinden ve dilinden zarar görülmeyen kişi olarak tanımladığına vurgu yapan Gündüz, emanetlerine ve sözlerine sadık olanların gerçek anlamda mümin olduğunu beyan etti. Prof. Dr. Gündüz, Müslümanların bugün birbirlerine güven vermediklerini ve birbirlerini buldozer gibi ezdiklerini de söyledi.
“Hz. Peygamberi Her Yönüyle Örnek Almalıyız”
Programda konuşan üniversite rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Hz. Peygamber’in her yönüyle örnek alınması gereken bir ulvi şahsiyet olduğunu, “biz, O’nu en güzel şekilde örnek alır, hayatımızı ona göre dizayn ederiz. Başta kendi nefsimizi ıslah etmekten başlayarak, ailemizden, çocuklarımızdan, kendi kardeşlerimizden ve komşularımızdan başlamamız gerekir” dedi.
“Müminler, Bir Binanın Tuğlaları Gibidir”
Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, “Selam olsun Kutlu Nebiye, Selam olsun âlemlere rahmet olarak gönderilen O Peygambere şeklinde başladığı konuşmasının devamında şunları söyledi: “Onun çağında yaşamayı ne kadar istedik, ancak biz öyle bir çağa duçar olduk ki,  ‘Ebu Cehil ölmedi diyorlar, Ebu Cehil, çağlar, kıtalar geziyor Ya Resulullah’ şairin ifade ettiği gibi. Kıtaları Ebu Cehil’lerin, Ebu Leheb’lerin istila ettiği bir zamana denk geldik.  ‘O Müminler bir binanın tuğlaları gibidir’ buyuruyor, Ama bugün Müslümanların halini keşke görmeseydik.  Müslümanların duçar olduğu durumu birbirine düşmüş olmaları, bırakın bir vücudun organları, azaları gibi kenetlenmelerini, Türk, Arap, Zaza diye birbirine düşürüldüğünü, namuslarının kirletildiğini, dünyanın bütün sırtlanlarının, emperyalistlerinin İslam coğrafyasını taru- mar ettiklerine şahit olmaktayız. Bundan dolayı utanç içindeyiz”.
Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda ayrıca katılımcılara gül dağıtıldı.

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat