SON DAKİKA

Bingöl Geçersiz Oyda da Rekor Kırdı

Bu haber 19 Nisan 2017 - 0:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl halk oylamasında en fazla geçersiz oy oranı olan il olurken, Dersim ise en az geçersiz oy oranı olan il oldu.
16 Nisan tarihinde yapılan Anayasa değişikliği referandumuna dair tartışmalar sürerken, geçersiz oyların sayısının yüksekliği dikkat çekti. Türkiye genelinde sandığa gidenlerin yüzde 1,74’ünü oluşturan 865 bin 46 seçmenin oyu geçersiz sayıldı.
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) sayım işlemine geçildiğinde mühürsüz oy pusulalarını geçerli sayma kararı, muhalefet partileri tarafından açıkça kanun ihlali olarak açıklandı.
Açıklanan sonuçlara göre, özellikle Doğu illerinde geçersiz oy kullanımı Türkiye ortalamasının üzerine çıktı. İllere göre dağılımına bakıldığında en az geçersiz oy kullanılan il Dersim oldu. Bu ildeki geçersiz oy oranı yüzde 1.1 olarak belirlendi. Dersim’i 1,4 ile Kayseri, 1,41 ile Malatya, 1,41 ile İstanbul, 1,46 ile Hatay, 1,49 ile Ankara ve 1.50 ile İzmir izledi.
En fazla geçersiz oy Bingöl’de
Geçersiz oy oranının en yüksek olduğu il ise Bingöl oldu. Bingöl’de kullanılan oyların yüzde 3,58’i geçersiz sayıldı. Bingöl’ü yüzde 3,52 ile Şırnak, 3,29 ile Van, 3,27 ile Batman, 3,21 ile Siirt ve 3,2 ile Hakkâri izledi. Referandumdaki geçersiz oyların sayısının pek çok ilin seçmen sayısını geride bırakacak düzeyde olması da dikkati çekti. Türkiye’de geçersiz oyları oluşturan seçmen sayısı 865 bin 46 rakamının altında kalan 69 il bulunuyor.
bingolum.com

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat