beylikdüzü escort bayan

SON DAKİKA

Selden Doğan Yıkıma Proje Hatası mı Sebep Oldu?

Bu haber 15 Nisan 2017 - 13:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çapakçur Deresi ıslah projesi hakkında açıklamalarda bulunan TEMA Vakfı Bingöl Temsilcisi Cuma Karaaslan, “İstimlaktan kaçmak yerine doğru proje hazırlanmalı. DSİ tarafından yapılan Çapakçur projesi % 20 tamamlanmadan yıkıma neden oldu” diyerek yıkıma proje hatasının sebep olduğunu ima etti.
Yaşanan sel felaketi ve Çapakçur Deresi Islahı hakkında açıklamalarda bulunan Karaaslan, “Çapakçur deresi 100 yıllık debisi 124 m3 ü görmüştür. Bu nisan ayında yağan yağış bu debinin % 30 una ancak denk gelmektedir. Suyun 10-20-50-100 yıllık debilerine uygun proje üretmek ve derelere dokunmadan uygun kesit aralıkları ile projeyi taçlandırmak doğaya ve mühendisliği insanın faydasına korumaktır. Bu alanda dar kesitler ile 8-10 m aralıkta suyun sıkışması hızı arttırarak yıkıma sebep olmuştur. Bu kesidin içine sıkışan su hem taşmış hemde hızı artarak yıkıma neden olmuştur. Daha yolun başındayken  Çapakçur vadisi dere ıslahı dere kesit aralığı hidrolojik veriler ışığında yeniden ve doğal dokuya uygun trapez geçişle ele alınmalıdır. Bu alanda suyun akışını rahatlatacak ve felaketleri önlemek için geniş bir kesit ve istimlak ile birlikte vadi ele alınmalıdır” uyarısında bulunan Karaaslan, “Suyun hızı 2-4m/sn maksimum ölçüldüğü yerde kesidi daraltarak hızı 7 m/sn uyduruk bir bölge hiyerarşisi uygulanmıştır.Geçmiş dönemlerde hazırlanan projelerde kesit aralığı öncelikle 40 m ele alınırken,sonra bu alanda istimlaktan kaçınmak için kesit daraltılmıştır. Üst bölgelerde daraltılan kesit alt bölgelerde de uygulandığında suyun taziği yıkım etkisini arttıracaktır” dedi.
“İSTİMLAKTAN KAÇMAK YERİNE DOĞRU PROJE HAZIRLANMALI”
Projeler bu hatalar ile yıkım oluşturup kaçındığımız istimlak maliyetlerinden çok daha zarara sebep olmuş ve olacaktır diyen Karaslan açıklamasını şöyle sürdürdü: “Projeler doğaya uygun ve suyun miktarını rahat akışa göre konumlanmasını sağlayarak yeniden ele alınmalıdır.Bu konuda hidrolojik veri ve doğal dokuyu mühendisliğe katarak öngörmek çok zor değil. Bu proje bu hali ile Vadiyi ıslah etmek yerine daha da yıkıcı hale getirecektir. Aynı hata Çapakçur viyadüğünde yapılmaktadır. Projesinde fore kazık olan köprü ayakları revize edilerek papuçlu ayaklar yapılmaktadır. Çapakçur deresi sert akışına bu papuçlar dayanmayacak ve elli yılda bir olan projeler yıkıma zarara neden olacaktır. Çapakçur zemini sağlam gibi gösterilemez,suyun akışı ve kesit daralmaları sonucu bu papuçlar oyularak aynı yıkım etkisinin burdada yaşanmasına neden olmuştur.  İlk projesinde fore kazık sistemi olan proje neden revize edilerek papuçlu sistem ile hazırlanmıştır. Yol yakınken bu uyarı gibi kendini gösteren yağışı nimete çevirmek zamanıdır. Yağmur sel felaket değil doğal olaylardır. Bu olayları felakete çeviren yanlış projeler ve insandır. Çapakçur projesi bölgenin en güzel ve yararlanılabilir bir fırsatı olabilir ama bu hali ile yıkım ve felaketler üretecektir.”

Sertaç Dilda - Mala Me Sertaç Dilda - Buke Sertaç Dilda - Reşe Ez Brindar Mame (feat Bawer Beyani) Sertaç Dilda - Reşe (feat Bawer Beyani) Sertaç Dilda - Kurdish Mashup Sertaç Dilda - feat Deniz Sarıca-Sevin Gayrı Sertaç Dilda - Welate Gurbete Sertaç Dilda - Bunca Gamı Bunca Derdi Sertaç Dilda - Welate Gurbete (Remix) Sertaç Dilda - Yalan Dünya

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat