SON DAKİKA

Özsoy: Kürtler Erdoğan’a Oy Vermeyecek

Bu haber 01 Nisan 2017 - 13:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Vekili ve Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, parti binasında referandum sürecini değerlendirdi. Parti binasında partililerle bir araya gelen Özsoy, burada yaptığı açıklamasında Kürtlerin Erdoğan’a oy vermeyeceğini söyledi.
“DEMİRTAŞ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI”
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde açlık grevine başladığını belirten Özsoy, “Yakın zamanda KCK davasında çok fazla ceza yağdırdılar. Bir şekilde legal Kürt siyasetinin tasfiyesini düşünüyorlar. Sadece Bingöl’de 5 eş başkanımız içerde, yüzlerce arkadaşımız tutuklanmış. Eş Genel Başkanlarımız içerde ve açlık grevine başlamış durumda. Şakran’da 45’inci güne gidiyoruz, açlık grevleri var. Birçoğunun düşündüğünün aksine, Bingöl’de hiç de olumsuz bir hava yok. Bingöl’de çok ciddi bir tepki oluşmuş durumda. Bunu görüyoruz. İnsanlar, Erdoğan ve etrafındakilerinin yaptıklarına artık katlanamıyorlar. AKP’ye oy verenler bile bu kadar olmaz diyor. Gizli bir 7 Haziran havası var. İnsanlar, gerçekten korkuyorlar. Farkındayız. Düşüncelerini ifade etmeye korkuyorlar. Ağzını açan cezaevine giriyor, algı bu” şeklinde konuştu.
“KÜRTLER ERDOĞAN’A OY VERMEYECEK”
Özsoy, açıklamasında Kürtlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a oy vermeyeceğini belirterek, “Yarın Diyarbakır’a gelecekler, her taraftan, Urfa’dan, Mardin’den insanları getirmişler. Kimse oy vermeyecek ona. Bu kadar zulümden, katliamdan, barış sürecinin bitirilmesinden, belediye başkanlarının, eş genel başkanlarının tutuklanmasından, ölümlerden, yıkılan kentlerden, yerde sürüklenen cenazelerden sonra Kürtler Erdoğan’a oy vermeyecek. O da diyor ki, o zaman Kürtler sandığa gitmesin, sandığı koruyamasın” dedi.
“ŞİİR OKUDU DİYE HAPİS YATTI, KÜRTÇE ŞARKILARI YASAKLADI”
Özsoy, açıklamasını şöyle sürdürdü: “İçişleri bakanlığı ile bir takım çalışmalar yürütüldü. Bizim mitinglerimizde de bu şarkının çalınmaması için bilgilendirme olmuş. Erdoğan şiir okudu diye birkaç ay hapis yattı, 25 yıl bunu söyledi. Şimdi geri döndük Kürtçe müziğin bu kelimesi yasaklandı. Bunlar ayıp ve çirkin şeyler. Bizi demoralize etmeye çalışan bir takım uygulamalardır. Bunlara pirim vermeyiz, bizim binlerce şarkımız var.”

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat