SON DAKİKA

Bingöl Üniversitesini Köşesine Taşıdı

Bu haber 24 Mart 2017 - 11:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Milli Gazete yazarlarından Hüseyin akın dünkü köşe yazısında Bingöl Üniversitesinin 10. Yıl etkinliklerine yer verdi. İşte Hüseyin Akın’ın o yazısı:
Bingöl Üniversitesi kültür hamlesi, vefa anıtı
Bingöl Üniversitesi 10. yılını geride bıraktı.
Yeni bir üniversite olmasına rağmen ve Güneydoğu gibi sorunlu bir bölgede yer aldığı halde bilim-kültür ve sanat alanında çok önemli etkinliklere öncülük ediyor.
Üniversitelerin sadece bünyesindekilere değil, aynı zamanda ait olduğu kente ışık taşıdığı inkâr edilemez.
Bingöl Üniversitesi de bölge insanına yönelik bu sorumluluğunun bilincinde bir üniversite.
Bundan üç yıl evvel de geniş bir konuşmacı ve müzakereci kadrosuyla Bingöl Sempozyumuna ev sahipliği yapmıştı.
Geçtiğimiz hafta (16-17 Mart) üniversite kuruluşunun 10. yılı münasebetiyle bir dizi etkinlik düzenledi. ‘Yüzenada Edebiyat Günleri’ başlığıyla iki gün boyunca Bingöllülere sanat, edebiyat ziyafeti sunuldu. Bu etkinliklerden Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Çiftçi’nin başkanlığında gerçekleştirilen “Ali Haydar Haksal ve Yedi İklim” konulu panel hem anlamlı hem de bir o kadar vefa örneğiydi.
Panele Prof. Dr. Mehmet Törenek, Yedi İklim yazarı Osman Bayraktar, Prof. Dr. Erdoğan Erbay ve şair Nurettin Durman konuşmacı olarak katıldılar.
Programdan sonra aynı zamanda gazetemiz yazarı olan usta öykücü Ali Haydar Haksal’a Bingöl Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi.
Aynı gün bendenizin de katılımıyla İdris Ekinci, Mehmet Özger, İsmail Söylemez ve Metin Kaygalak ile günümüz şiirini konuştuk.
Oldukça canlı bir katılımın olduğu programa öğrencilerin ilgisi görülmeye değerdi.
Aynı ilginin akşamki ‘Şiir Dinletisi’nde de görülmesi bu bölgelerde kültür, sanat ve edebiyat programlarının bir karşılığı olduğunu söyler gibiydi.
Bu vesile ile katılımcı şair yazar ve misafirlerle bizzat yakından ilgilenen Bingöl Üniversitesi rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak Bey’e, nezaket ve inceliği ile Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi’ye, programa muhabbet ve heyecan katan şairler Mehmet Özger ve İsmail Söylemez’e çok teşekkür ediyoruz.
Bu etkinliklerle bir kez daha şiir ışığının Doğu’dan yükseldiğini kanıtlamış oldular.
Milli Gazete
 

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat