SON DAKİKA

Nikotin Maddesi Bağımlılık Etkenidir

Bu haber 07 Mart 2017 - 14:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl Üniversitesi ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti Bingöl Şubesi tarafından Yeşilay haftası nedeni ile verilen “En Etkin Sigara Bıraktırma Yöntemi Konferansı”nda konuşan Bingöl Üniversitesi Mühendislik- Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Bayram Yurt, sigarada bulanan nikotin maddesinin bağımlılık etkeni olduğunu söyledi.
Bingöl Üniversitesi Eski Rektörlük Konferans salonunda gerçekleştirilen konferansa Türkiye Yeşilay Cemiyeti Bingöl Şube Sekreteri ve Bingöl Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bayram Yurt konuşmacı olarak katıldı.   Konferansa akademisyenlerim yanı sıra, idari personeller, öğrenciler, Bingöl Halk Sağlığı Müdürü ve Bingöl Yeşilay Cemiyeti yöneticileri katıldı.
“Bir Miligram Nikotin Öldürebilir, Felç Edebilir”
Sigaranın insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda konuşan Yurt, sigarada bulunan nikotin maddesinin bağımlılık etkeni olduğunu ve bunun 1 miligramının bir  insanı öldürmeye veya felç etmeye yetebileceğini belirtti. Yurt, Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı çalışmalarda akciğer kanserinin yüzde 95’nin sigara kaynaklı olduğunu dikkat çekti.
Sigara İçme Yaşı 12
Sigara içme yaşının 12’lere kadar gerilediğine vurgu yapan Yurt, “sigara içme yaşını yüzde 56 ile 12 yaş, yüzde18 ile 13 yaş ve yüzde 21 ile 14 yaş aralığı oluşturmaktadır.  Erken yaşlarda başlanan sigaranın en büyük nedenleri, sosyal çevre, akran etkisi, sigaranın kolay ulaşılabilirliği, rol modellerin sigara içici oluşu, görsel basın, film, klip, gizli reklam ve promosyonlardır” dedi.
“Sigara Birden Bırakılmalıdır”
Yrd. Doç. Dr. Bayram Yurt, sigarayı bırakmada en etkili yöntemin  “aniden bırakma yöntemi” olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:  “Çünkü sigarayı aniden bırakanların başarı oranı yüzde 80 iken, bu oran azaltarak bırakanlarda sadece yüzde 6’dır. Hangi nedenle başlanırsa başlansın, sigara, hiçbir sorunu çözmez”

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat