SON DAKİKA

Aslanhan: Diplomadan Önemli Şeyler Var

Bu haber 06 Mart 2017 - 20:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Solhan Kaymakamlığı, Solhan Belediye Başkanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen ‘Solhan Şahlanıyor’ seminerleri devam ediyor.
Solhan’da daha önce ikisi yapılan ‘Solhan Şahlanıyor’ seminer serisinin geçtiğimiz hafta üçüncüsü düzenlendi. Geçtiğimiz hafta üçüncüsü düzenlenen ‘Solhan Şahlanıyor’ seminerine konuşmacı olarak Sıtkı Aslanhan katıldı.
Sıtkı Aslanhan’ın katılımı ile Cuma günü iki oturum şeklinde gerçekleşen seminerin ilk oturumu lise öğrencilerine ve ikinci oturum ise kurum çalışanları, öğrenci velileri, imamlar ve öğretmenlere yönelik yapıldı. Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş ile Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız da seminerlere katıldılar.
“Diplomadan Önemli Şeyler Var”
İlk oturumunda öğrenciler ile bir araya gelen Aslanhan, “Hocalarımız bizi tanıdıkları için sizlere faydalı olabileceğimize inandıkları için bizi davet ettiler. Solhan’a ilk defa 10 yıl önce gelmiştim. Gönülde olan bir yer burası. Anadolu’da zaten bir misafirin nasıl ağırlanacağını en iyi sizler bilirsiniz. 18 yıldır bu işi yapıyorum. İşim gereği Türkiye’nin, dünyanın birçok yerine gidiyorum. Senede 250 seminer veriyorum. Dün Yozgat’taydım, bir gün önce Konya, bir gün önce Muş’ta, bir gün önce Tekirdağ’da yarın Bursa’dayım. Yurt içi yurt dışı geziyorum ve bu 250 seminerimin 150 tanesi sizler gibi öğrencilere veriyorum. Fakat son yıllarda ülkesini seven bir insan olarak gençlerin halini görünce üzülüyorum. Okulda, okul önlerinde, bahçede, parklarda, alışveriş merkezlerinde, oturmalarını kalkmalarını, usluplarını görünce bazen ‘Yarabbi bu geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlik bu mu?’ diye inanın karamsarlığa kapıldığım anlar oldu. Elhamdülillah böyle programların arasında Anadolu’nun güzel yerlerini, gençlerin, büyüklerin karşısında nasıl durduklarını gördüğümde, oturmasını, kalkmasını, edep sahibi örf ve adet, gelenek, göreneklere bağlı gençleri görünce gelecek adına umutlanıyorum. Annelerimiz, babalarımız, okulda öğretmenleriniz hepsi de şunu söylüyorlar; -haklı olarak- aman kızım, aman oğlum; çok çalış iyi bir üniversite kazan, geleceğini kurtar. Tamam dünyanın en iyi üniversitelerini kazanın ama kendi çocuklarıma söylediğim bir cümleyi size de söylüyorum; gençler üniversitenin canı cehenneme şu an Türkiye’de üniversiteye gitmeyen adamı dövüyorlar. Önce edep, önce ahlak önce onur, önce kişilik, önce insan olabilmektir. İnsan olamadıktan sonra ne yapayım ki ben seni. Hatırlayın, 3 yıl önce İstanbul’da Anadolu Yakası’nda geçtiğim zaman o binanın önünden geçerken o çocukların gözyaşı, eşinin gözyaşı, nur yüzlü o babasının gözümün önüne geldiğinde bir saatliğine tanıma şerefine nail olduğum çok değerli bir savcımız Mehmet Selim Kiraz’ı savcılık makam odasında iki terörist şehit etti. Savcıyı şehit eden teröristlerin bir tanesi Giresun’un Çanakçı ilçesine götürüldü. Ertesi gün orada seminerim var Sayın Kaymakamım dedi ki hocam savcımızı şehit eden terörist üniversite sınavında Türkiye 12.si çıkmış. Türkiye birincisi olsa ne olur ki adam olmadıktan sonra, insan olamadıktan sonra. Edebimizi koruyamadıktan sonra sizin gönlünüzü almak için edepli olduğunuzu söylemiyorum kızlar, delikanlılar… Memleketin hali ortada. Sosyal medya, internet, televizyon her ortamda görüyorsunuz sizi tenzih ediyorum kızlar siz böyle olmadığınız için rahat konuşuyorum. İnanın bazen sokaktaki kızları görüyorum kız mı erkek mi belli değil. Son zamanlarda acayip acayip türler türedi. Tipin kıza benziyor ama davranışların benzemiyor.” ifadelerini kullandı.
“Bir Çok İlin Bir Yılda Yapamadığını Solhan Kısa Sürede Yaptı”
Aileler ve kamu çalışanlarına yönelik oturumda da konuşan Aslanhan, “Biraz önce benden önce gelen iki hocamız ve benden sonra gelecek eğitimcilerden konuştuk. Hakikaten takdir etmemek mümkün değil. Senede 250 seminer ve 18 yıldır Türkiye’nin her tarafını gezerim. Eğitimin içinde olan bir kardeşiniz olarak bırakın bir ilçeyi koca koca illerin bir yılda yapamadığını siz bu kadar kısa zaman içinde yaptınız. Bu kadar eğitimciyi bir araya getirmek herkesin harcı değil. Sayın Kaymakamıma, Sayın Belediye Başkanıma ve Sayın Milli Eğitim Müdürüme bu konuda gerçekten teşekkür ediyorum. Bu katılımınızla da zaten onlara en güzel desteği vermiş oluyorsunuz. Kıymetli dostlar böyle anneleri, babaları, eğitimcileri, bir arada gördüğüm zaman yüreğimin bir tarafında bir acı vardır, bir ızdırap vardır, bunda yıllar önce bir okulda ama rastgele bir okul değil sizler gibi duyarlı ailelerin çocuklarını gönderdikleri bir okulda 6, 7, 8, sınıfa giden 200 öğrenciye seminerim vardı. Bugün yaptığınız gibi sınav kaygısı, stres konuşuyoruz, konu geldi birden kilitlendi. Gençler dedim Size bir soru soracağım ama samimi cevap verin. Tamam, hocam dediler. İçinizde annesini, babasını sevmeyen var mı? 200 Çocuğun 180 tanesi el kaldırdı. İçlerinde bazıları anne ve babalarından nefret ettiklerini söylediler. Programdan sonra bir delikanlı geldi yanıma tanıdığım bir ailenin çocuğu, hocam dedi. ‘Bu aralar ne diye dua ediyorum biliyor musunuz?’ dedi. ‘Herhalde fen lisesini kazanmak için’ dedim. ‘Yok, yok o önemli değil’ dedi. ‘Ne diye dua ediyorsun?’ dedim. ‘15 gün sonra annem ve babam hacca gidecekler’ dedi ‘orada geberip kalsalar da gelmeseler’ dedi. Birkaç gün kendime gelemedim. 13-14 yaşlarında bir çocuğun anne ve babası ile ilgili bu duyguları taşımasına ne sebep olabilir? Bursa’da 17 yaşında bir delikanlı ‘Bir internet sitesi kuruyor ‘anamı öldüreceğim aşağıdaki hangi yöntemle öldüreyim’ diye bir ay anket yapıyor. Bir ay sonra en çok oy alan yöntemle annesini öldürecek kadar çocukları biz nasıl yetiştirdik? 16 yaşında bir kız Konya’da yatalak annesini boğup eve arkadaşlarına davet edip içki partisi yapacak kadar nasıl bu kadar merhametsiz olabilir. Binlerce örnek verebilirim. Yemiyoruz, yediriyoruz, içmiyoruz, içiyoruz, giymiyoruz, giydiriyoruz.” Şeklinde konuşarak çocukların ihtiyaçlarını karşılarken onlara güzel ahlak, iyilik ve insan olma konularının aşılanması gerektiğini vurguladı.
Solhanın Sesi Gazetesi

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat