SON DAKİKA

Başbakan Yıldırım Bingöl'de Halka Hitap Etti

Bu haber 05 Mart 2017 - 13:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım 16 Nisan referandum programı kapsamında Bingöl’e geldi.
Başbakan Yıldırım Saat 13.00’da Genç Caddesi üzerinde yer alan Direniş Meydanında halka yeni anayasa ve cumhurbaşkanlığı sistemini anlattı.
Yıldırım’ın Konuşmasından Satır Başları:
Bu ülkede darbeler dönemi bitmiştir. Bu ülke kolay kurulmadı. İstiklal Savaşı’nda Türkü, Kürtü, Zazası, Çerkezi, Arapı, Romanı bir oldu, beraber oldu, omuz omuza verdi, zafer kazandı. Cumhuriyeti birlikte kurduk. Asker kılığına girmiş 3-5 haine bu vatanı teslim edecek göz var mı bizde? 1000 yıldır bu topraklardayız, daha nice nice yıllar bu topraklarda yaşayacağız.
Bingöl, 82 darbe anayasasının halk oylamasında Türkiye’ye örnek oldu. Bingöl, en fazla hayır oyunu vererek darbeye karşı dik duruşunu gösteren illerin başında geldi. Bingöl 2010’da bizim yaptığımız anayasa değişikliği halk oylamasında yüzde 95 evet oyu verdi. İşte gün geldi çattı, darbe kalıntılarından bu anayasayı temizleme görevi yine Bingöllülere düştü.
Ret politikalarını, inkar politikalarını elimizin tersiyle ittik, kardeşliğimizi güçlendirmek için tarihi adımlar attık. Demokrasimizi geliştirdik, yasakları, kısıtlamaları tek tek kaldırdık. Bu ülkenin bütün vatandaşlarını birinci sınıf vatandaş kabul ettik. Bir şey daha yaptık. Teröre karşı amansız mücadele verdik. Türk ile Kürt arasına girmeye çalışan bu alçak PKK’ya karşı amansız mücadelemizi sürdürdük, sürdürmeye devam ediyoruz. Bingöllüler emin olsun, bütün dünya bilsin ki Türk, Zaza, Kürt, Laz bizim, Kürtçe, Zazaca, Türkçe de bizim. Doğu, Batı, İzmir bizim, Bingöl bizim. Biz birlikte Türkiye’yiz, kardeşiz.
Bu bölgenin çocukları okumasın, cahil kalsın diye okulları yaktılar. Evladı dağa çıkarılmış annenin, çocuğuna hasret kalmış babanın hasretini kim dindirebilir? Bu memleketin evlatlarını katil yapanlar kalem tutması gereken ellere silah tutuşturanlar şimdi hesabını veriyor. AK Parti hükümeti olarak annelerin yürek acısını dindirmeye çalışıyoruz.
Tünelin ucunda ışık göründü, teröre büyük darbe vuruldu. Artık can çekişiyorlar. 16 Nisan’dan sonra bu örgüt bitecek.
Neden Bingöl bir Kayseri, Mersin, Malatya, Samsun olmasın? Neden kalkınan, herkesin iş bulduğu, huzurlu bir şehir olmasın? Hükümetimiz bu memlekette yatırım yaparken, şantiyeler kurarak bölünmüş yollar, tüneller yaparken, şantiyeyi basan, iş makinalarını yakanlar en çok zararı kime veriyor? Size veriyor. Ben Ulaştırma Bakanıyken şu havalimanını Bingöl’e yaparken bu alçak teröristlerle neler çektim neler.
Sevgili Bingöllüler, gün sizin gününüz. 16 Nisan’da ‘demokrasi otoyolunu hep birlikte açmaya var mısınız?
Meclis’i ayrı, cumhurbaşkanını ayrı seçeceksiniz. Yani, sandıkta kimin hükümeti kuracağına siz karar vereceksiniz. Güvenoyunu siz vereceksiniz. Böylece 5 yıl kulağınız rahat. Seçtiğiniz cumhurbaşkanı, hükümet, işler yapacak ve Meclis’te kanunları çıkaracak ve hükümeti denetleyecek.
Bu yıl Bingöl’de 924 öğrenci kapasiteli yeni bir yurt açılacak.
Süt ve ilaç fabrikaları açılacak.
Erzincan ile Yedisu arası bölünmüş yol olacak.
Çapakçur Köprüsü yıkılıp yerine Asma Köprü yapılacak.
Bingöl İnönü Mahallesinde bulunan askeri alan Bingöl’den taşınacak, yerine Şehir Meydanı yapılacak.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat