SON DAKİKA

TRT Kurdi Bingöl Üniversitesinde

Bu haber 03 Mart 2017 - 22:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl Üniversitesinde TRT Kurdi Kanalı’nın Haber Programları kapsamında TRT Kurdi kanalında banttan yayınlanacak olan “Genç Bakış “adlı program çekimleri yapıldı.
2 Mart 2017 Perşembe Günü Bingöl Üniversitesi Fen –Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü, Kürt Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı öğretim elemanları ve öğrencileriyle; Üniversitenin tanıtımı (kampüs alanından, dersliklerden görüntüler ve öğrencililerle röportaj vb), söz konusu bölümün tarihçesi, misyon ve vizyonu, puan türü ve bölüm mezunlarının kariyer hedefleri konularında söyleyişi çerçevesinde gerçekleştirilmesi amacıyla program çekimleri Eski Rektörlük binası Konferans salonunda yapıldı.
Programın sabah bölümünde; Kürt Dili ve Edebiyatı Anabilim dalı adına bölüm başkanı Yrd. Doc. Dr. M. Zahir ERTEKİN, öğretim üyesi Yrd. Doc. Dr. Hêmin Omar ve öğretim görevlisi Şerif GÜZEL katıldılar. Açılış konuşmasını üniversiteyi temsilen rektör yardımcısı Prof. Dr. Hasan ÇİFTCİ yaptı. Kürt Dili ve Edebiyatı Ana bilim Dalı hocaları, bölümün sorunları, geleceği ve planlaması hakkında bilgi verdiler. Yer yer öğrenciler de programa aktif iştirak ederek hocalara bazı sorular yönelttiler.
Programın öğleden sonraki bölümünde,  Bingöl Üniversitesi akademisyenlerinden Öğr. Gör. Murat Varol, Öğr. Gör. İbrahim Dağılma ve Öğr. Gör. Mehmet Aslanoğulları Zazaca çalışmalar ve bölüm hakkında açıklamalarda bulundular.
Programda Yaşayan Diller Enstitüsü ile Zaza Dili ve Edebiyatı bölümündeki; Zazaca çalışmalar, programlar, faaliyetler, ders müfredatları vb. konularda ayrıntılı bilgi verildi. Tamamı Zazaca olan programın, öğrencilerin Bingöl Üniversitesindeki Zazaca programları tanımaları ve tercih etmeleri için, önemli bir katkı sunması bekleniyor.
Dilek ve temennilerle bitirilen programın önümüzdeki haftalarda yayınlanacağı kaydedildi.
 
 

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat