SON DAKİKA

TARSİM’in Faydaları Anlatıldı

Bu haber 03 Mart 2017 - 12:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl’de Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş yetkilileri tarafından Tarım Sigortaları (TARSİM) hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Bingöl Gençlik Merkezinde yapılan Tarım Sigortaları (TARSİM) toplantısına, Bingöl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Personelleri, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, Damızlık Sığır yetiştiricileri Birliği, Arıcılar Birliği ve Bingöl Ziraat Odası Çalışanları ve yaklaşık 200 çiftçi katıldı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı olmak üzere ilgili tüm tarafların destekleri ile Tarsim Sigortaları kapsamında 2017 yılında yeni uygulamaların hayata geçtiği, bu uygulamalardan birinin de üreticilerin merakla beklediği İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası olduğunu anlatan Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş yetkilileri; Değişen iklim şartları, frekansı ve şiddeti artan doğal afetler ve riskler nedeniyle tarımsal faaliyetler son yıllarda önemli ölçüde etkilenmekte ve üreticiler için TARSİM giderek önem kazanmaktadır. Bu hayata geçirilen yeni uygulama ile üreticilerimiz, buğday ürününü, kuraklık, don, sıcak rüzgar, sıcak hava dalgası, aşırı nem, aşırı yağış risklerinin yol açtığı verim kaybına karşı güvence altına alabiliyor.
Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş yetkilileri; sigorta yaptırmak isteyen çiftçilerin Tarım sigortaları yetkili acenteliklerine başvurup poliçelerini alabileceklerini belirttiler. Kuraklık Sigortasında buğdayda dane, tohumluk ve sap unsuru teminat kapsamında olup, poliçe piriminin %60’ı devlet tarafından karşılanmakta ve aynı zamanda çeşitli indirim imkânları da sunulmaktadır. Bunun yanında diğer tarımsal üretime de %50 ile %67 oranlarında değişen devlet desteği sunulmaktadır.
Bitkisel üretim sürecinde meydana gelebilecek don zararı, çiçeklerde don zararı, Hayvanlar için hırsızlık olayları da TARSİM kapsamına alınabilmektedir.
Üreticileri, Çiftçi kayıt sistemi(ÇKS), Türkvet ya da ilgili üretim kayıt sistemine kayıt olduktan yada kayıtlarını güncellemelerinin ardından yetkili sigorta şirketlerinin acenteleri aracılığıyla kolaylıkla başvuruda bulunabilirler. Yetkililer, üreticilere tarım sigortasını bir an önce yaptırmaları çağrısında bulunarak uygulamanın ülkemiz ve üreticilerimiz için hayırlı olması temennisinde bulundular.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat