SON DAKİKA

Zazaca İçin Söyle Gala Gecesi Düzenlendi

Bu haber 20 Şubat 2017 - 10:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Zazaca İçin Söyle gala gecesi Bingöl’de yapıldı.
Yönetmenliğini Bora Çoban’ın yaptığı, Bingöl Belediyesi tarafından düzenlenen ve 82 kişinin gönüllü olarak yer aldığı “Zazaca İçin Söyle” projesinin gala gecesi yapıldı. Geceye Dr. Cevdet Yılmaz, Vali Yavuz Selim Köşger, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ve çok sayıda davetli katıldı.
Programda yaptığı konuşmasında “Zazaca İçin Söyle” projesinde emeği geçen herkese teşekkür eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz: “Allah, nasıl ki insanları farklı farklı yaratmışsa, dilleri de farklı farklı yaratmıştır ama bütün diller birbirinin kardeşidir. Birbirleriyle kavga eden gerçeklikler değil, birbirlerini tamamlayan, zenginleştiren unsurlardır. Nasıl ki yeryüzünde varlıkların türleri yok olduğunda endişe duyuyorsak ve bunları korumak gerektiğine inanıyorsak, diller için de aynı şey geçerlidir. Dil, sadece onu konuşanların varlığı değil, bütün insanlığın varlığıdır. Bütün diller için bu böyledir. Dilleri korumak bütün insanların görevidir” ifadelerini kullandı.

Programda konuşan Vali Yavuz Selim Köşger ise; “Biz dilimizden bir kelimenin dahi kaybolmasından razı değiliz. Bir kelime kaybolduğu zaman, o kelimenin karşılık geldiği hissiyatı, bilgiyi, anlamını, inceliğini, nezaketini kaybediyoruz. Dolayısıyla dilimizden bir kelime kaybolmasına gönlümüzün razı olmadığı bu coğrafyada Zazaca’nın solmasına da asla gönlümüz razı olmaz. Dil zenginliktir, insanlara çok şey katar” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından geceye katılanlara “Zazaca İçin Söyle” klibi izletildi. Gala gecesi, yapılan mini konser ile sona erdi.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat