SON DAKİKA

15 Temmuz Gazileri Bingöl Üniversitesinde Ağırlandı

Bu haber 16 Şubat 2017 - 8:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaralanan 16 gazi, Bingöl Üniversitesinde düzenlenen programda o gece yaşadıklarını anlattı. Darbe girişimine karşı verdikleri mücadelede yaşadıklarını anlatan gaziler, salonu dolduranlara duygulu anlar yaşattı.
Bingöl Üniversitesi konferans salonunda düzenlenen programa, Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Bingöl Üniversitesi Prof. Dr. İbrahim Çapak, İl Emniyet Müdürü Metin Akay, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Gazilerin 15 Temmuz gecesinde yaşadıkları olayları anlattığı gecede konuşan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Ne kadar konuşursak konuşalım 15 Temmuz gecesinde yaşanan görüntüler kadar gönüllere dokunamayız. Asıl olan şey insan. İnsanın kaliteli yetiştirilmesidir. Evlatlarımızın vatansever birer genç olarak yetiştirilmeleridir. Evlatlarımıza vermemiz gereken değerleri en güzel şekilde vermemizdir esas olan. Aksi halde sürekli tehlikelerle karşı karşıya kalacağız. Aksi halde vatanımız sürekli tehlikelerle boğuşur. Eğer vatanımıza sahip çıkacaksak, gazilerimiz ve şehitlerimizin yaptığı gibi her birimiz kendimize düşeni yapmalıyız. Önce kendimize düşeni yapmalıyız daha sonra da evlatlarımıza sahip çıkmalıyız. Gençlerimizi vatansever olarak yetiştirirsek hiç kimse bizimle baş edemez ve vatanımıza göz dikemez. İslam dünyasının içinde bulunduğu acı aslında bundan kaynaklanıyor. İslam en güzel din, en evrensel ve en hakkaniyetli dindir. Ama ne yazık ki biz Müslümanlar bütün dünyada sıkıntılarla baş başayız. İşte Suriye’yi görüyoruz, diğer İslam ülkelerini görüyoruz ve Türkiye ile uğraşanları görüyoruz. Bundan dolayı her birimize ne düşüyorsa onu yapmamız gerekiyor. Bunu yaparsak başarılı oluruz. Vatanımızı en güzel şekilde temsil eder ve kimselere bırakmayız. Allah gençlerimizi güzel bir şekilde büyütmeyi bizlere nasip etsin. Şehitlerimize Rabbimden rahmet diliyorum. O gece canlarını hiçe sayarak vatanlarına sahip çıkan gazilerimizden Rabbim razı olsun” şeklinde konuştu.
Sözlerine “Tarihte eşi benzeri görülmemiş bir ihanetle karşı karşıya kaldık” şeklinde başlayan Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, “Bizim içimizden çıkan, bizim ekmeğimizi yiyen, evladımız değimiz, komşumuzun çocuğu, bizim mahalleden çıkan, aynı okulda yetiştiğimiz veya soframızda ekmeğimizi bölüştüğümüz birçok insan, bu milletin vergileriyle alınmış silahları bu millete doğrultular. Tarihte böylesi bir ihanet başka bir milletin başına gelmemiştir. İşte o noktada 249 şehidimiz gibi gazilerimiz onların karşısında yiğitçe bir duruş sergilediği gibi, topyekûn bu millet aslan gibi bir duruş sergilediği için bugün bu ülke Suriye değil” dedi.
Vali Köşger, “Bugün Suriye, bir Safiye Bayat’ı, bir Batuhan’ı, bir Ömer Halis Demir’i olmadığı için bugün bu halde. Suriye, tozla toprak, yerle yeksan olmuş durumdadır. Allah bütün şehitlerimize rahmet eylesin.Bütün gazilerimizin de ecrini kat kat versin İnşallah” diye konuştu.
Bingöl Üniversitesi Rektörü Çapak, Belediye Başkanı Barakazi ve BİŞHAK Başkanı Sözen’in birer konuşma yapmasının ardından kürsüye 15 Temmuz gazileri davet edildi. Ferhat Emre, Sedat Yalçın, Mehmet Bostan, Üzeyir Civan, MemişSidar, Fatih Koca, Safiye Bayat, Savaş Halisdemir, Akif Özdemir, Onur Asutay, Batuhan Çetiner, Fatih Keçeci, Musa İlhan, Mehmet Köse, Yavuz Kaya ve Nebahat Topaloğlu’nun hain gecede yaşadıklarını anlatmaları salondakilere duygu dolu anlar yaşattı.15 Temmuz gazisi Muhammed Enes Karagöz’ün okuduğu şiir büyük beğeni toplarken, gruptaki en küçük gazi 9 yaşındaki Batuhan Çetiner ise ilgi odağı oldu.

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat