SON DAKİKA

Mevlana Halid-i Bağdadi Sempozyumu Düzenlenecek

Bu haber 12 Şubat 2017 - 21:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mevlana Halid-i Bağdadi ve Halidiliğin Bingöl Çevresi Üzerindeki Etkisi adlı ulusal bir sempozyum düzenleyeceğini duyurdu.
4-5 Mayıs 2017 tarihlerinde düzenlenecek sempozyumun amacına ilişkin şu açıklamaya yer verildi: “Anadolu coğrafyasının İslâmlaşmasında ve Müslüman bir medeniyetin teşekkül etmesinde tasavvuf ve tarikatların önemli rolleri olmuştur. Şüphesiz bu tarikatlardan bir tanesi de 19. yüzyılda Anadolu coğrafyasına halifeler göndermek suretiyle yeni bir ihya hareketi başlatmış olan Hâlid-i Bağdadî (ö.1242/1827)’ninkurucusu olduğu Hâlidiyye tarikatıdır. Hâlidîlik Anadolu coğrafyasında özellikle de doğu Anadolu bölgesinde ciddî anlamda bir tesir meydana getirmiştir. Bu sempozyumda amaç, Hâlidîliğin özellikle Bingöl ve çevresindeki etkisini tesbit etmek olacaktır.”
 
Sempozyum Onur Kurulu
Onur kurulunda Dr. Cevdet YILMAZ, Bingöl Valisi Yavuz Selim KÖŞGER, Bingöl Belediye Başkanı  Yücel BARAKAZİ,  Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK ve  Bingöl Müftüsü Mecit CAN’ın yer alacağı sempozyumun muhtemel konu başlıkları şu şekilde sıralandı: “Hâlid-iBağdadî’nin hayatı, eserleri ve tasavvufî anlayışı, Hâlid-iBağdadî’nin yetiştirdiği önemli şahsiyetler ve günümüzdeki takipçileri Hâlid-iBağdadî’nin Bingöl ve çevresine gönderdiği halifeler ve tasavvufî hizmetleri, Bölgede Hâlidî geleneği devam ettiren tekkeler ve bunların yetiştirdiği şahsiyetler, Bölgede Hâlidî geleneği devam ettiren medreseler ve buralarda yetişen din adamları, Hâlidîliğin bölgenin dinî ve tasavvufî hayatı üzerindeki etkileri, Hâlidîliğin bölgenin ilim, kültür ve sanatına etkileri”
Bingöl Net

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat