SON DAKİKA

Yabancı Uyruklu İlk Mezununu Verdi

Bu haber 11 Şubat 2017 - 11:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bingöl Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü, Yabancı Uyruklu İlk Mezununu Verdi
Irak Bölgesel Kürt Yönetimi vatandaşı Hawkar Jameel Mohammed Jamar, yüksek lisans tez savunmasında başarılı bulunarak Bingöl Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsünden mezun olan yabancı uyruklu ilk öğrenci oldu.
2011 yılında kurulan ve lisansüstü düzeyde eğitim veren Bingöl Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü, yabancı uyruklu ilk öğrencisini de mezun etti. Irak Bölgesel Kürt Yönetiminden gelip yüksek lisans eğitimi gören Hawkar Jameel Mohammed Jamar isimli öğrenci, “Oskar Mann’ın Mem û Zin Destanı ile Ebdurrehîm Rehmî Hekarî’nin Memê Alan Tiyatrosundaki Anlatımsal Yapı” çalışması ile tez savunmasında başarılı bulunarak mezun oldu.
Konu ile ilgili konuşan Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Çiftci, 2014 yılından itibaren Irak Kürt Bölgesel Yönetimi başta olmak üzere Suriye’den, İran’dan ve diğer Ortadoğu ülkelerinden lisansüstü eğitimi almak üzere, Üniversitemize öğrencilerin gelmeye başladığını belirterek; “Şüphesiz eğitim ve öğretim ile ilgili bu ilişkiler, hem ülkemiz hem de adı geçen ülkelerin halkları arasında daha sıcak ilişkilerin gelişmesine; bu halkların birbirlerini yakından tanımasına,
aralarındaki tarihsel ve kültürel bağların güçlenmesine zemin hazırlayacaktır. Bu aynı zamanda Ortadoğu barışı için de bir araç olacaktır. Kürtçe alanında niceantalya.com her iki ülkede yapılan ve yapılacak olan bilimsel çalışmalar, şimdiye kadar ihmal edilen bu alana büyük katkı sağlayacaktır. Üniversiteler arasındaki koordinasyon ile bu alanda yapılan çalışmaların bilinirliliği artacak ve bu sahadaki bakir alanları ortaya çıkararak araştırmacıların hizmetine sunacaktır” dedi.
Bingöl Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Orhan Başaran da bu ilk mezuniyet münasebetiyle Jamar’ı tebrik ederek, ülkemiz ile bölge ülkeleri arasındaki bu ilmî ve akademik ilişkilerin bölge halklarının huzur ve refahına vesile olması temennisinde bulundu.
Tez danışmanlığını Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. M. Zahir Ertekin yaparken, tez savunmasına Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kürt Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayhan Tek, Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hemin Omar Ahmad katıldı.