SON DAKİKA

Cazibe Merkezi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Bu haber 10 Şubat 2017 - 12:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Vali Yavuz Selim KÖŞGER Başkanlığında, Cazibe Merkezi Programı Bilgilendirme ve İstişare Toplantısı gerçekleştirildi.
Bingöl Valiliği Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Vali KÖŞGER: “24 Ocak Türkiye’nin küresel güç haline gelmesi, geri kalmışlıkları varsa onların izale edilmesini ortadan kaldırılarak ileriye taşınmasında sembolik bir tarih olacaktır. Ülkelerde bir takım kalkınma modelleri var. Planlı kalkınma modeli, komünist model var, devletin her alana hakim olduğu model, liberal ve karma ekonomik model var. Türkiye çok şükür ki baştan itibaren bu komünist modeli hiçbir zaman benimsemedi. Belli bir süre karma ekonomik model ile yürütmeye çalıştı. Ülkemizin geldiği noktada hem sosyolojik hem ekonomik durum itibari ile Liberal bir kalkınma modeli ile belli bir plan proje çerçevesinde ülkeyi daha iyi bir noktaya götürme çalışması devam ediyor, vatandaşlarımız bunları daha çok hak ediyor. Komünist model mersinzen.com en zirvede olduğu ülkeler dahil 1990’larda terk edildi. Zaten böyle bir kalkınma modelinin işe yaramadığı da ortaya çıktı. Bu modelde devlet gelsin fabrika yapsın, devlet gelsin her şeyi yapsın. Bu yürümeyecek bir model. İnsanın fıtratında yok zaten.
Bingöl altyapı ile ilgili birçok eksikliği gidermiş durumdadır. Duble yollardan tutun, tren yolundan tutun, hava yoluna kadar bir çok alt yapı hazır durumda. Ayrıca Bingöl’ün bir avantajı da; çevre illere model olacak şekilde pilot uygulamaları da başlatmış durumdayız. Tekstil kenti bitirmeye yaklaştık. Çağrı merkezi ile ilgili binamız hazır, organize sanayi bölgesinde yatırımcısını bekliyor. Organize sanayi bölgemizde arsalar var. Erken hareket eden organize sanayi bölgesinde bulunan arsasını alıp yatırımına başladı. Bir kısmı işletmeye de açıldı. Çalışmalarda devam ediyor.
Bingöl ile ilgili dezavantaj dediğimiz tek şey güvenlik algısı ile alakalıdır. Bingöl’deki yatırımcıların buranın güvenliği ile ilgili bir kaygısı yok. Burada yaşamayan yatırımcılar buraya sermaye getirme konusunda tedirgin oluyorlar. Ancak yapılan anketlerde Bingöl, Türkiye’de güvenli iller bakımından 20’inci il. Bizim insanlarımız buradaki güvenlik hizmetlerinden Ankara veya İstanbul’da olduğundan daha memnunlar. Son günlerde ulusala da düşen bir haberde de görmüşsünüzdür, Bingöl geçen yıl cinayet işlenmeyen tek ildir.
Benim bir düşüncem var yatırım yapmak istiyorum ama… “Ama” dediğiniz noktada başlıyor devletin size desteği. ‘Bu düşünce yatırıma dönüştürülebilir mi?’ Bu konu ile ilgili de danışmanlık hizmeti vereceğiz. ‘Bu iş karlı mı değil mi?’ O aşamada değerlendirme yapacaklar ve sizlere danışmanlık hizmeti verecekler.
Arsanız varsa devletin yine sağlayacağı katkı var. Arsam yok diyarsanız, biz diğer illerden farklı olarak bir teşebbüs başlattık ve Bingöl’deki hazine arazilerinin envanterini çıkardık. Bunlardan ilgili bütün kurumların üzerinde mutabık kaldığı 37 adet arsa belirledik. İsterseniz buralarda da sizlere arsa tahsis edebiliriz. Organize sanayi bölgesinde 7 tane arsamız var. Arzu edenlere onları da tahsis edebiliriz. Yani isterseniz kendi arsanızda isterseniz gelip bizden arsa isteyin yatırımınızı yapın.
Fabrika binası yapacağız diyorsunuz bina için 20 bin metre kareye kadar 10 Milyon TL destek var. Yani 10 Milyon TL’lik binayı size verdiği zaman tapusunu vermiyor. 15 yıl çalıştıracaksınız 15 yılın sonunda siz taahhüt ettiğiniz işçi miktarını tamamladıktan sonra fabrikada artık sizin oluyor.  2 Milyon TL’ye 30 kişiye istihdam garantisi vereceksiniz. Devlet bunun sizden yüzde 30’unu bekliyor. 2 Milyon TL’nin üstünü devlet tamamlayacak. Kısacası bir daire parasına yatırım yapacak durumda olacaksınız ve sizin olacak. Bingöl’ümüze, yatırımcılarımıza, bölgemize hayırlı olsun” dedi.
Toplantıda yatırımcılara ve ilgili kurum temsilcilerine bilgi veren Fırat Kalkınma Ajansı Bingöl Yatırım Destek Ofisi Yetkilisi İsa TELİMEN: “Bingöl’ün de içinde bulunduğu 23 ilde uygulanacak olan Cazibe Merkezleri Programı kapsamında, Bingöl’de yeni yatırım yapacak, mevcut yatırımını yenileyecek veya diğer illerdeki mevcut yatırımını ilimize taşımak isteyen yatırımcılarımıza faizsiz yatırım kredisi, düşük faizli işletme kredisi, arsa tahsisi,  fabrika binası yapımı, yatırım taşıma desteği gibi birçok desteğin yanı sıra yatırım öncesi fizibilitelerin yapılması gibi danışmanlık hizmetleri de verilecektir.
Yapılacak yatırımlar için Bingöl OSB’deki boş parsel ve binalardan faydalanılabileceği gibi, OSB’de uygun parsel bulunmaması durumunda OSB dışındaki hazine arazileri de yatırımlara tahsis edilebilecektir” dedi.
Cazibe Merkezleri Programı destek paketleri hakkında da bilgi veren TELİMEN: ”Cazibe Merkezleri Programı; Yatırım ve Üretim Desteği, Üretim Tesisi Taşıma Desteği, Çağrı Merkezi Desteği ve Veri Merkezi ve Enerji desteği paketlerinden oluşmaktadır.
Yatırım ve Üretim Desteği
Yeni yatırım projeleri, yarım kalmış projeler, işletmeye geçememiş veya faaliyet göstermeyen tesisle ve İşletme sermayesi ihtiyacı olan tesislerin desteklenmesi amaçlanmaktadır. Destek kapsamında Danışmanlık Hizmeti, Yatırım Yeri Tahsisi, Bina Yapımı Desteği, Faizsiz Yatırım Kredisi Desteği ile Faiz İndirimli İşletme Kredisi Desteği sağlanacaktır. Destekten yararlanma koşulu, asgari sabit yatırım tutarının minimum 2 milyon TL olması ve asgari 30 kişinin istihdam edilmesidir.
Üretim Tesisi Taşıma Desteği
Program kapsamındaki İller dışında bulunan, taşınması uygun görülen, halen faaliyette bulunan üretim tesislerinden program kapsamındaki illere taşınmak isteyen yatırımcıların desteklenmesi amaçlanmaktadır. Paket kapsamında Nakdi Taşınma Desteği, Teşvik Desteği, Danışmanlık Hizmeti, Yatırım Yeri Tahsisi, Bina Yapımı Desteği, Faizsiz Yatırım Kredisi Desteği ile Faiz İndirimli İşletme Kredisi Desteği sağlanacaktır. Destekten faydalanabilmek için asgari istihdamın 200 olması gerekmektedir.
Çağrı Merkezi Desteği
Yeni kurulan çağrı merkezlerinin desteklenmesi hedeflenmiştir. Destek paketi, Bina Tahsisi, Yatırım Yeri Tahsisi, Fiber İletişim Altyapısı Desteği, Personel Eğitim Desteği, Bina Yapımı Desteği ve Faizsiz Yatırım Kredisi Desteğinden oluşmaktadır. Destekten faydalanabilmek için asgari istihdamın 200 olması ve hizmet sözleşmesi yapılmış olunması gerekmektedir.
Destek Kalemleri:
•          Faizsiz Yatırım Kredisi Desteği (Vade, 2 yıl anapara ödemesiz dönem dahil 6 yıldır, Yerli makine-teçhizat kullanımında veya yerli patente dayalı teknoloji kullanımında vade 3 yıl anapara ödemesiz dönem dahil 10 yıldır)
•          Faiz İndirimli İşletme Kredisi Desteği ( %50 indirim oranı, 1 yıl anapara ödemesiz dönem dahil 4 yıl vade, Yerli makine-teçhizat veya yerli patente dayalı teknoloji kullanımında 2 yıl ödemesiz 5 yıl vade)
•          Danışmanlık Hizmeti Desteği
•          Yatırım Yeri Tahsis Desteği
•          Bina Yapımı Desteği (OSB içindeki boş parseller, OSB’de uygun parsel bulunmaması halinde hazineye ait arsalar)
•          Üretim Tesislerini Taşıma durumunda bu destekler haricinde, işletme başına 1 milyon TL’ye kadar Nakdi Taşınma Desteği verilmektedir.
•          Tesisini taşıyan yatırımcıların yatırımları yeni yatırım kabul edilir, taşındığı bölgenin istihdama yönelik teşviklerinden yararlandırılır.
•          Çağrı Merkezi Yatırımlarında ayrıca, Fiber İletişim Altyapısı Desteği ve Personel Eğitim Desteği (personel başına 2.500 TL’ye kadar) verilmektedir” dedi.
Cazibe Merkezleri Programı 1. Dönem Başvurularının 27 Şubat 2017 tarihinde biteceğini vurgulayan TELİMEN: “Cazibe Merkezleri Programı 1. Dönem Başvuruları 24.01.2017 tarihi itibariyle başlamış olup, 27.02.2017 tarihine kadar devam edecektir. Başvurular, Kalkınma Bankası’nın Ankara’daki merkezine yapılabileceği gibi, Fırat Kalkınma Ajansı Bingöl Yatırım Destek Ofisine de yapılabilecektir” dedi.
Programa Vali Yavuz Selim KÖŞGER’in yanı sıra Bingöl Belediye Başkanı Yücel BARAKAZİ, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK, ilgili yatırımcılar ve kurum temsilcileri katıldı.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    sperrmuellberlin.org

    abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

    Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat