SON DAKİKA

Bingöl Balının Bu Özelliğini Biliyor muydunuz?

Bu haber 10 Şubat 2017 - 11:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Bingöl Şubesi olarak ‘Bingöl ballı sigara bıraktırma’ kampanyası başlattıklarını belirten Yardımcı Doçent Doktor Yurt, “Uyguladığımız metotlarla daha önce 100 kişi sigarayı bıraktı. Sigaradan kurtulmak isteyen herkesi kampanyamıza katılmaya davet ediyoruz” dedi.
Bingöl Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti Bingöl Şubesi Sekreteri Yardımcı Doçent Doktor Bayram Yurt, 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada, ‘Bingöl ballı sigara bıraktırma’ kampanyasına start verdiklerini söyledi.
Tiryakileri kendilerine has yöntemlerle sigaradan kurtardıklarını belirten Yurt, Iğdır’da Yeşilay temsilciliği yaptığı dönemde 100’ün üzerinde kişiye sigara bıraktırdığını söyledi.
Sigarayı bırakmak için kararlılık, sabır ve desteğin gerekli olduğunu vurgulayan Yurt, “Gerçekten sigara bırakmak isteyenin kararlılık göstermesi lazım. taksimpark.com Sonuçta bizim elimizde sihirli bir değnek yok. Sigara isteyen kişi kararlılığını gösterdikten sonra sabır etmeyi bilecek. Sabır çok önemlidir, sabrın kendisi acıdır ama meyvesi de tatlıdır. Daha sonra biz ve çevresi sigara bırakmak isteyene destek veriyoruz. Yani sigara bırakmak için kararlılık, sabır ve destek gerekiyor.” dedi.
“SİGARA AZALTILARAK BIRAKILMIYOR”
Sigaranın azaltılarak bırakılamayacağını vurgulayan Yurt, şunları söyledi: “Sigara aniden bırakılması gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre azaltılarak sigara bırakma oranındaki başarı yüzde 6 iken, aniden bırakmadaki başarı oranı ise yüzde 90’lara yakındır. O yüzden sigara birden bırakmalıdır. Yani kişi ‘şuandan itibaren sigarayı bırakıyorum’ diye karar vermelidir.”
“SİGARAYI BIRAKANA BAL HEDİYE EDİLECEK”
Sigarayı bırakmaya karar verenlerden ilk iş olarak sigara paketlerini alacaklarını ifade eden Yurt, “Sigarayı bırakmak isteyenlerden ilk iş olarak cebindeki sigara paketini alıyoruz. Ondan sonra yaptığımız ilk iş birinci derece akrabalarıyla irtibata geçmektir. Kişinin sigarayı bıraktığını ve yakınlarının da destek olması gerektiğini söylüyoruz. Kişinin ailesinde de destek aldıktan sonra teşvik ve caydırıcılık olsun diye Yeşilay rozet ve hediyelerimizin yanında Bingöl balı da hediye edeceğiz. Burada hem kişiye hediye vermiş oluyoruz hem de Bingöl balının tanıtımına katkıda bulunuyoruz.” dedi.
Sigara bırakmak isteyen kişilerle birebir ilgileneceklerini kaydeden Yurt, şunları söyledi: “Kişiye cep telefon numaralarımızı vererek birebir ilgileniyoruz. Kişiye hep şunu söyleriz, telefonumuz 24 saat açık canınız sigara çekerse bizleri arayın sizi caydıramazsak yine içmeye devam edersiniz. Bizim uyguladığımız yöntem gerçekten çok başarılıdır. Şunu da unutmamak gerek, insanın iradeyle yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Şunu söylüyoruz eninde sonunda bu sigara bırakılacak, sonuçta sigara bırakmakla bir hayat kurtarılıyor. En güzeli ise bu hayatın, sigarayı bırakın kişinin kendi hayatı olmasıdır.”
“ALİMLER HARAM FETVASI VERMİŞ BULUNMAKTA”
Alimlerin sigara için ‘haram’ fetvası verdiğini ifade eden Yurt, “Eskiden harama yakın mekruh fetvaları veriyordu fakat teknoloji ve sağlığın bu kadar gelişmesiyle artık sigaraya haram fetvası verildi. Alimler bunu üç kaynağa bağlıyor, birincisi sağlığa zararlıdır sonuçta vücut bizim değil emanettir. İkincisi çevreye ve insanlara zarar veriyor buda kul hakkına giriyor. Üçüncüsü ise para israfıdır” dedi.
KAMPANYAYA KATILMA ÇAĞRISI
9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü vesilesiyle ‘Bingöl ballı sigara bıraktırma’ kampanyası başlattıklarını kaydeden Yurt,  “bütün Bingöllü vatandaşlarımızı kampanyasına davet ediyoruz. Sigara bırakmak isteyen şubemizle veya şahsımızla irtibat kursun ve biz onlara gerekli desteği sağlayacağız inşallah.” şeklinde konuştu.

sperrmuellberlin.org

abu dhabi prostitutes berlinintim seks hikayeleri sex hikayeleri sex izle sikiş paply.org

Samsun araç kiralama Samsun evden eve nakliyat